Ryanair-fodboldbilletter

FAQ-Football.jpg

  Vi har tusindvis af begivenheder og aktiviteter uden skjulte gebyrer

Køb billetter her

Mine billetter

Hvordan kan jeg se, hvilke billetter jeg har købt?
Når du har gennemført bookingprocessen, vil du modtage en bookingbekræftelse via e-mail med flere oplysninger om din ordre og billetlevering.
For de forskellige leveringsmuligheder: Se venligst afsnittet Afhentning, levering og validering af billet under Ofte stillede spørgsmål. Hvis du foretog din booking, mens du var logget ind på siden Mine bookinger, vil du også se dine bookingoplysninger der. Hvis du ikke har modtaget din ordrebekræftelsesmail, bedes du Kontakte os.

Mine bookinger

Kan jeg tilføje flere billetter til min eksisterende ordre?
Afhængigt af tilgængelighed kan du købe billetter enten fra siden "Mine bookinger" eller fra tickets.ryanair.com.
Bemærk, at disse vil blive behandlet som en ny betaling, og en ny ordre vil blive genereret. Bemærk, at du i nogle tilfælde ikke kun kan købe børnebilletter, da dette kan være begrænset af klubben eller foreningen. Hvis du har brug for at tilføje børnebilletter til et eksisterende eller tidligere køb, bedes du kontakte os, så kan vi muligvis hjælpe dig.

Jeg har ikke modtaget min e-mail med reservationsbekræftelsen, eller jeg slettede den ved en fejl.
Hvis du ikke har modtaget din ordrebekræftelses-e-mail, eller du ved et uheld har slettet den ved en fejl, bedes du udfylde vores Kontakt os-formular, så vil vi kunne hjælpe dig.
Hvis du har modtaget en bekræftelses-e-mail, men der ikke er vedhæftet en billet, eller den ikke kan downloades, bedes du udfylde vores Kontakt os-formular.

Kontaktformular

IMG-35.jpg

Oplysninger om billet

Hvordan bekræfter jeg min booking?
Alle køb bekræftes automatisk, når din reservation er gennemført. Du bedes dog tjekke de instruktioner, der er angivet i bekræftelses-e-mailen, omhyggeligt, hvis du skal genbekræfte eventuelle specifikke oplysninger.

Hvad er en plads med "begrænset udsyn"?
Nogle sæder kan have begrænset udsyn til banen og være skjult af en permanent fast inventar eller montering. Dette er unikt for hvert sted. Disse billetter er prissat i forhold til dette, og hvis dine pladser har begrænset udsyn, vil du få vist disse oplysninger, inden du bekræfter dit køb.
Du bedes også tjekke lokationskortet for at tjekke det område, hvor dit sæde er placeret.

Er billetter til hjemme- eller udebanefans?
Alle billetter, der er anført til en kamp, er til afsnittet for hjemmeholdet, medmindre andet er angivet. Normalt er det forbudt for tilhængere af udebaneholdet at få adgang til hjemmebaneafsnittet. Ved at købe billetter til dette hjemmeafsnit garanterer og erklærer du, at dit sæde vil være blandt hjemmebanetilhængerne.

Kan jeg optage video eller tage billeder inde på stadion?
Ja. Så længe det ikke er til kommercielle formål. Se også stedets vilkår og betingelser for yderligere oplysninger.

Hvad tid skal jeg ankomme til kampen?
Giv dig selv masser af tid til at nå stadionet og finde dit sæde, før kampen sparkes i gang. Det kan tage længere tid at nå frem til din plads, hvis det er en travl kamp.

Hvor kan jeg finde oplysninger om min kamp (f.eks. starttidspunkt, varighed osv.)?
Du finder alle oplysninger i afsnittet "Min booking" på ryanair.com eller på tickets.ryanair.com under og efter køb. Hver klub vil også have mere detaljerede oplysninger, hvis du søger online.
Du kan også finde oplysninger om arrangementet i din ordrebekræftelsesmail. Hvis du ikke har modtaget din ordrebekræftelsesmail, bedes du Kontakte os.
Bemærk, at for La Liga-kampe og også for nogle Premier League-kampe er det meget almindeligt, at dato og tidspunkt for kampen ændres. Derfor opfordrer vi dig til at vende tilbage regelmæssigt på den bekræftede dato og tidspunkt for kampen.

Er der en grænse for det antal billetter, jeg kan købe til en kamp?
Hver kamp vil have en defineret grænse for antallet af billetter pr. ordre.

Hvad er stedets regler og adfærdskodeks?
Du kan finde disse oplysninger på klubbens hjemmeside. I de fleste tilfælde forbeholder ledelsen sig ret til at nægte adgang eller at bortvise en billetindehaver fra stedet for adfærd, der sandsynligvis vil forårsage skade, personskade, forstyrrelse, irritation eller for manglende overholdelse af stedets regler

Hvordan modtager jeg mine billetter?
Bekræftelses-e-mailen vil have alle de nødvendige oplysninger om dine billetter. Se venligst de forskellige indløsninger nedenfor. Disse vil blive afgjort på eventbasis af eventarrangøren.
Hvis din ordre har billetter til hjemmeudskrift vedhæftet bekræftelses-e-mailen, skal du udskrive disse for at få adgang til stedet. Som hovedregel anbefaler vi, at du altid udskriver dine billetter og medbringer dem, da de vil blive scannet ved indgangen.
Hvis din ordre skal afhentes, skal du sørge for at medbringe alle nødvendige oplysninger (e-mailbekræftelse og foto-id) på kampdagen for at hente dine billetter.
Hvis din ordre bekræfter, at dine billetter til udskrivning hjemme vil blive sendt af begivenhedsudbyderen/-klubben, skal du være opmærksom på, at disse billetter vil blive sendt til dig tættere på kampdatoen. Som hovedregel anbefaler vi, at du altid udskriver dine billetter og medbringer dem, da de vil blive scannet ved indgangen.

Sidder billetterne sammen?
Billetter udstedes og tildeles normalt ved siden af hinanden. Ved travlere kampe er det muligt, at tilgængeligheden reduceres, og nogle sæder vil derfor ikke være ved siden af hinanden. Sæderne vises altid i afsnittet "Din ordre", før du betaler.
Bekræft venligst, at du er tilfreds med de valgte sæder, og at de er ved siden af hinanden før betaling. Du kan også kontakte os, så vi kan give dig yderligere oplysninger.

Hvilke oplysninger skal jeg medbringe for at komme ind til kampen?
Please Medbring din billet til hjemmeudskrift fra din ordrebekræftelses-e-mail. Hvis du afhenter dine billetter på billetkontoret, skal du også medbringe et gyldigt ID (foto-id). Alle personer, der træder ind på stedet, skal have en gyldig billet. Billetterne er reserveret under mit navn. Kan jeg ændre navnet på den person, der skal se kampen?
Vi kan desværre ikke ændre navnet på den person, der ser kampen, efter bookingen er foretaget. De fleste sportsbegivenheder vil scanne dine billetter ved tilmelding, så deres gyldighed vil være baseret på dette.

football_1.jpg

Børn og aldersbegrænsninger

Har alle steder kørestolsadgang eller særlig assistance?
Hvert spillesteds adgangsforhold er forskellige, så derfor er det bedst at kontakte spillestedet direkte, inden reservationen foretages. Kontakt os, og så kan vi stille dig i kontakt med spillestedet.

Kontaktformular

Børn og aldersbegrænsninger

Er der nogen aldersbegrænsninger på kampe?
Hver kamp har sin egen aldersbegrænsning. Sørg for, at tjekke aldersbegrænsningerne i arrangementsbeskrivelsen eller på siden til billetvalg på reservationstidspunktet, hvis det er relevant.

Er kampene egnede til børn?
De fleste kampe er egnet til børn, men bekræft de oplysninger, som kampen og klubben giver, inden du køber, da der kan være særlige regler og begrænsninger (såsom påkrævet alder osv.).
Alle børn skal have en gyldig billet. I nogle tilfælde er kampene begrænset til, at en børnebillet kun må købes med en voksenbillet. Kontakt os for yderligere oplysninger.

Kontaktformular

Er der nogen børne-, ungdoms-, pensionist- eller studenterrabatter?
Hvis der er nogen billetter med rabat til en kamp, bliver de vist som en mulighed, når der købes billetter online. Bemærk, at en form for gyldigt id vil være påkrævet for at vise stedet, at dit køb er berettiget til rabatten. Spillestedet forbeholder sig retten til at benægte dig adgang uden gyldigt id for de billetter, du har købt med rabat.

Eefa_Stadium.jpg

  Afbestillinger og refusioner

Kan jeg foretage ændringer i min reservation?
Desværre kan ingen billetter refunderes.

Hvad sker der, hvis en kamp, som jeg købte billetter til, bliver aflyst?
We Vi vil gøre vores bedste for at informere dig på forhånd, hvis en aflysning forekommer, men det er dit ansvar at kontrollere, at en kamp forløber som planlagt.
Hver klub vil have egne refusions- og afbestillingspolitikker, så beslutningen om, hvorvidt der skal udstedes en refusion, er efter klubbens eller foreningens skøn. Hvis en refusion udstedes, bliver det kredit- eller debetkort, der blev anvendt til købet, refunderet. Hvis, i det tilfælde, kredit- eller debetkortet ikke længere er gyldigt, anbefaler vi, at du kontakter os.s.

Kontaktformular

Hvad sker der, hvis en kamp, jeg købte billetter til, udskydes, eller dato/klokkeslæt ændres?
Hvis en kamp udskydes, eller datoen eller tidspunktet for kampstart ændres, vil en refusion ikke være tilladt.